____________________________________________________________________________

Pro slovenskej zin Všeobecná pochabosť... (léto 2001)
____________________________________________________________________________

1. Tak  na začiatok niečo bližšie o sebe, kto ste, čo robíte a od kedy už otravujete ľudí svojou hudbou?

 <<<maxeek>>> je mi 26, hraju basu a zpívám, v současnosti dělám v Ústavu ekologie krajiny a sem tam taky pro neziskovky v Č.   Budějovicich (vcelku mě to baví). Otravováním lidi ve velkým a zvukovým terorismem se zabývám od roku 1991.
<<<karel>>> je mi 23 let hraju kytaru a občas nějakej zpěv. Mám teď krásný zaměstnání – nedělám nic, S Dezinfekcí hraju od roku 1993.
<<<fla-ska>>> je mu 24 a hraje bicí, je děsně línej odpovídat v interview (skončilo to tak že karel a maxeek byli jmenováni do funkce jeho mluvčích), dělá webový stránky. S Dezinfekcí hraje od roku 1995.

    2. Vydali ste ešte niečo okrem dema "Někdo jinej" a kazety "1650 Secs", alebo chystáte niečo nové? Ak áno, výjde to zase u  PH Records? Ste spokojní s ich prácou?

 <<<maxeek>>> jo, vyšel ještě živák z koncertu v klubu 007 "CBHC 007 live" z roku 1998, jsou tam dvě další budějovický kapely  Better Way a PBJP.  Pak máme pár songů na různejch kompilačkách všude možně. Chystáme split sedmipalec s Línýma Sviněma, vyjde u Pohoda records, který obhospodařuje Michal (bubeník L.S.). S Pavlem (Papagájův Hlasatel) jsme o tom mluvili, ale žádnej problém z toho nevyvstal, a určitě to nebude (nebo spíš nemělo by) znamenat konec  spolupráce, určitě s ním pojedeme nějaký koncerty. S PH jsem spokojenej, i když to občas někde zaskřípe, ale to se prostě stává. Pavel má velkou zásluhu na tom, že jsme relativně známej  spolek. Má dost energie na věci, na který už samotný kapele nestačí dech (domlouvání turné, distribuce kazet a spousta jinejch věcí, který nejsou vidět, ale přesto jsou důležitý).

    3. Vo Vaších textoch sa asi najčastejšie vyskytuje slovo "lež", hnusí sa Vám klamstvo? Je podľa Vás klamstvo doménou iba  vysoko postavených ľudí ( politici ), alebo klamú všetci ľudia bez rozdielu? A čo tak zvané nevyhnutné klamstvo? Je vôbec lož  nevyhnutná? Tak napr. predstav si: Máš priateľku (manželku), ktorú by si podviedol. Povieš jej pravdu, nech to príjme akokoľvek, alebo radšej zaklameš?

<<<maxeek>>> …Nedovedu si představit obelhanýho člověka, kterej by z toho měl radost. Lež nezná žádný hranice, lžeme všichni, sami sobě, kamarádům i nepřátelům - je docela dobře možný, že jedna z mála věcí, kterou máme všichni společnou je právě lež. Ale na druhou stranu nejhorší asi je  smířit se s tím , že všichni 
lžou a že já sám taky nejsem a nebudu se snažit bejt jinej – no a to může člověk vidět prakticky denně. Je to jako moje oblíbená slovní hračka: "všichni Kréťané jsou lháři, řekl Kréťan." Taky je rozdíl, když ti třeba lže kámoš nebo člověk, kterýho nenávidíš u toho druhýho ti to tak nějak nevadí - už sis ho někam zařadil. Myslím, že všechno se má posuzovat podle situace i lež.  Takže nevím, co budu dělat až podvedu svojí holku, ale myslím že ten největší problém je v tom, že bych ji byl schopnej podvést a ne v tom, že jí o tom zalžu.

4. z väčšiny vašich textov vyplýva, že ludstvo je takej situácii v akej je, pretože aj keď sú ludia, ktorí rozmýslajú racionalnějšie postupne sa prisposobia väčšinovému davu a stávajú sa taký ako ostatný. myslite si je možné zmeniť tento systém alebo je to iba utopia? 
Je možné nájsť v tomto svete šťastie? 
V akých situaciach sa cítitte šťastný Vy?

<<<maxeek>>> …no vidíš, přitom jsou lidi který ti řeknou, že daleko racionálnější je přispůsobit se…píšu texty o tom, co mi připadá důležitý, je to o každodenních kompromisech, malejch zradách, který jsem proved jinejm nebo sobě a vím, že se na ně nikdy nepřijde, to ale neznamená, že se na ně nepamatuju. je to třeba taky 
trochu o tom, že áčko v kroužku neudělá z hajzla lepšího člověka, Mahátmá Gándhí i Adolf Hitler byli oba vegetariáni, pomůže to tomu druhýmu ve tvejch očích, nebo to ušpiní jméno toho prvního?  Nechci aby moje texty byly o tom „já jsem punkáč a mám největší pravdu na světě právě proto, že jsem punkáč“, protože to je pěkná blbost. 
Tenhle systém určitě změnit jde, ale jde to pomalu. Radikální rychlý změny jsou sice lákavý a efektní, ale taky skoro vždycky nespravedlivý, takže já jsem pro pomalejší variantu. To jinejma slovama taky znamená, že se nesmím na celou věc vykašlat, když to nejde tak rychle jak bych si já představoval. 
No, já pevně doufám, že dokážu bejt na tomhle světě šťastnej… a kdy to tak asi bejvá? Když se povede koncert, nahrávka, když jsem s kámošema, když jdou v televizi černobílý detektivky ze šedesátejch let,  no a když mám zrovna nějakou slečnu tak jsem taky štastnej jak blecha.

<<<karel>>> systém tady u nás se asi hned tak změnit nedá. je tady na to moc málo ochotnejch lidí. ti, co byli dřív aktivní v tomhle směru postupně otupí a nakonec od toho daji ruce pryč, protože by museli bejt trpělivější než neurochirurg. já osobně jsem šťastnej na koncertech, když hrajeme a taky v hospůdce u pivka, no a v neposlední řadě, když jsem se svojí holkou. nejlepší je ovšem kombinace všeho.

5.Vaša druhá kazeta je dosť ovplyvnená NYHC, mate radi tento štýl hudby?
A čo ska, myslim, že v piesni „Buď si jistej“ sa vyskytujú riffy aj tohoto štýlu. Akej hudbe prenechávate ničení svojích ušných bubienkov?

<<<karel>>>mě  se nezdá, že by 1650secs byla ovlivněná NYHC, i když tenhle styl mám docela rád, no ale už mě taky moc nebere. mám rád SOIA, Gorilla Biscuits, CIV, trochu AF a Madball, ale jinak mi to už moc neříká.
no a ska, ska mám rád. je z něho teď trošku trendík, ale je fajn. no a v tý písničce “Buď si jistej” je to spíš reaggéčko než ska. Jakou muziku teď poslouchám? nemám moc času ale rád si pustím voivod, entombed, nine, SOIA, nějaký to ska loaded, skarface, pak nomeansno sem tam nějakej grindcore jako třeba švédský nasum. pak taky něco punku MDC, dead kennedys, dayglow abortion. z českejch kapel mám rád Lumen, gride, anyway, delusion, insanii, ze slovenska testimony, illegality - ty bych chtěl tímto pozdravit (ožralové), mentally parasites a junk.

<<<maxeek>>> já si na rozdíl od Karla myslím, že tam ten New York trochu cítit je, ale není to žádnej záměr, prostě se to tak povedlo  další věc je, že přirovnávání se kapela nikdy nevyhne, a tohle přirovnání mi nevadí. NYHC mám rád na kapelách tohohle stylu se vcelku  shodnu s bráchou (karlem). 
V “buď si jistej” je to fuckt reggae, je to už pěkně stará věc, nikdo z nás v tý době netušil, že se z reggae a ska stane takovej trend. 
Poslouchám spoustu věcí,  mimo kapely, který už vyjmenovat brácha jsou to ještě  Refused, At the drive in,  z českejch ještě Ravelin7 a starý Michael’s Uncle. K tomu Ska - je to prima muzika nejradši mám starý dobrý Madness a No Sports a samozřejmě slovenský Polemic. Když už jsme hodně unavený shodneme se stejně všichni na tom, že nejlepší je pustit si Boney M…

V čom vidíte zmysel punk/hc scény?
Myslite si, že by sa mal punk spojovať s anarchizmom?
Je anarchizmus dobra náhrada za tento kapitalistický systém?
Symaptizujete s nejakými anarchistickými organizáciami v Čechách?

<<<maxeek>>>smysl vidím přesně v tý profláklý větě, že ti ukazuje možnost jak něco dělat jinak a po svým.
Punk s anarchismem? No, ono to na první pohled to hrozně láká, a každej „správnej punk“ se anarchií ohání  jak baseballovou pálkou, ale u většiny lidí anarchismus končí v momentě, kdy se chce něco po nich  samotných.Kapitalismus mi připadá jako nedokonalej systém pro nedokonalý lidi a anarchismus jako dokonalej systém pro dokonalý lidi. Ten první funguje, protože od počátku počítá s lidskejma slabostma, dokonce bych řek’, že je na nich závislej. Ten druhej může fungovat jenom s dokonalýma lidma a v tom je ta potíž. Je to podle mě víc o změně sebe sama, větší toleranci atd. než o politický změně. nechci anarchismus nijak zavrhovat, myslím že na malý lokální úrovni (squat, komuna) to může fungovat, ale nedovedu si představit jeho fungování celosvětově. Pak tady budou taky určitě lidi, který  s anarchismem zrovna nesympatizujou, pak mě napadá otázka jestli by bylo správný (anarchistický) nutit tyhle lidi do něčeho takovýho proti jejich vůli. Myslím si, že když bych se dožil toho, že vedle sebe budou v pohodě žít komuny anarchistů, socialistů, já  nevím třeba homosexuálů, tak je to přesně to co pokládám za správný a bude mi jedno jak tomu kdo bude  říkat.Osobně je mi hodně sympatický to dělají Food not Bombs, pak asi ještě hnutí squatters, různý skupinky  co dělají kulturní a benefiční akce (třeba Cabaret Voltaire). Ostatní aktivity, o kterejch vím  jsou na můj vkus moc závislý na černobílým vidění reality.

<<<karel>>> já už o anarchismu moc nepřemejšlím, hezky se to poslouchá, ale je to neproveditelný, laespoň zatím. možná mě nejvíc odradila ta spousta rádoby anarchistickejch punkáčů, který somrujou na 
kolemjdoucích cigára a prachy, za který si večer vykropí lebku a řvou punk’s not dead a další profláklý hlášky.
 

Do akej miery ste schopný presadzovať svoje názory?
Čo priame akcie typu ALF?
Ako sa vám páčia street party /ak ste sa zúčastnily na tohtoročnej v Brne, možte o tom niečo  napísať

<<<karel>>> svůj názor prosazuju do tý doby, než začne někomu vadit a ten někdo mi dokáže, že ten názor neni až tak skvělej. street party mi nic neříkaj a nikdy jsem na žádný nebyl.

<<<maxeek>>> pokud se jedná o „moje“ názory tak ideální přístup už popsal Karel, pokud jde o „politický přesvědčení“ tak mám vcelku jedinou zásadu – nenásilí (pokud to jen trochu jde). Přímý akce bych se zúčastnil jenom v momentě, kdyby to mělo nějakej smysl a neexistovala by jiná možnost, samoúčelný demonstrace síly podle mě smysl nemají.  Street party jsou dost akce samy pro sebe, chápu, že je důležitý upozornit na ekonomickou globalizaci a její důsledky, otázka je kolik lidí tam přijede s tímhle cílem, nebo spíš jakým způsobem hodlají celej problém medializovat. To není výtka organizátorům, to je vysvětlení proč se Street party neúčastním.

8. Napíšte mi Váš názor na nového prezidenta USA a jeho debilné hlášky o tom že pri rozvoji priemyslu nebude brať ohlad na životné prostredie?

<<<karel>>> podle mě je prezident Bush jen další pokračovatel řady americkejch šašků, který berou slušný prachy. jelikož moc nesleduju televizi ani moc nečtu noviny, tak o těch jeho hláškách ani nevím, ale jestli je pravda to co jsem teď dozvěděl, tak je to naprostej ubožák, sebevrah a zmrd.

<<<maxeek>>>  nevím, kde bere právo, rozhodnout o tom, že vysokej životní standard v USA, kterej mu zaručí znovuzvolení je víc než pár utopenejch ostrovních států v Tichým oceáně a názor ostatního světa…je to blb.

____________________________________________________________________________

This one was made for a Soundsmag zine... (Spring 2001)
____________________________________________________________________________

Tell us a bit about what your music sounds like...I know it‘s hardcore but  what sort of evolution is there in it...?

<<<karel>>> [guitar, vox]: I’d say from the beginning till now we’ve been something within two styles – that is hardcore & punk, and sometimes we pop into ska or reggae, maybe bit of grind.

<<<maxeek>>> [bass, vox]: Okay, maybe I’m not the right person to response to it. I think that no one from any band will tell you that his/her original music is similar to music of any other band.  I think we accept all influences we like and because I’m „in“ (as a part of the process, a part of the music) I simply can’t decide what influence is the main one. All the oldschool vs. newschool and emo fights are flying by us.  If I want to describe the sound I should say that I  would like to stay on the crossroad of SOIA, NoMeansNo, Voivod and many others

<<<fla-ska>>>[drums] : after he had read several answers he said he has got similar opinion and that it is needless to repeat something twice and because he’s very lazy he told us that we’re  (maxeek & karel) his official speakers from now… 

What was your aim when you started the band?

<<<maxeek>>>: Start to play the music I like as loud as possible and play it for tons of people. Shout at the people all I’m pissed off about. There was only one problem I was 16 (now I’m 26) got lots of energy and I had to learn how to play first.

<<<karel>>>: I don’t remember exactly, probably to have a lot of fun and to show of in front of our friends that we’re able to do something. Maybe all together. In the course of time we saw it was work a while and we started to think about some travelling with the band.

Do you think you have achieved those goals from then and what can you see the future to be like?

<<<karel>>>: We can say we have. We’re quite well-known among the underground scene, we play relatively often we go abroad as well, we have our records released, it’s kinda OK. Of course it could be better. For the future… I’d like to make a bigger tour, a new CD, and maybe to get more familiar for people to be seen more.

<<<maxeek>>>: Playing for the people is maybe an eternal and most important goal and you can be never 
fully satisfied because it is like a drug. My screaming will probably stay forever my soul and brain cleanup. Future…I think it is the same in every band - play lots of great shows (of course abroad, too), every new song should be better than the previous one as well as every new release, meet the people who will listen to your lyrics
 

Do you have a message to spread... something you feel strongly about and express in your lyrics?

<<<karel>>>: This a question for my brother…

<<<maxeek>>>: …I’m writing lyrics… I see pretty much phrases everywhere – politicians, bands, friends – totally equal whichever level you choose. If there exists anything like my message it will be this one: don’t believe in phrases, I know it’s the cheapest, simplest and most comfortable way how to eliminate your doubts but the worst way how to solve anything, doubts are not a crime but a natural part of your thinking and no one should feel ashamed of them. You can accept the phrases, you can feel more sure, you can find a new identity in a crowd, you can feel harder, stronger and less responsible for all you have done, you can feel finally satisfied…is it worth it?…

Does your music go well with this message?

<<<maxeek>>>: … I hope so…

<<<karel>>>: …So is this

What is the scene in Czech Republic like (names of bands)? What do people listen to over there...?

<<<maxeek>>>: There are some punk bands which exist from the communist’s era or from early 90‘s Visací zámek, E!E, Plexis, NVÚ, Zeměžluč, Insania, some of them are on the major labels some believe in DIY and they’re all quite popular.
From newer bands it is:
ravelin 7, thema 11, kevorkian, see you in hell (with former members of Mrtva budoucnost), gride, delusion, better way, landmine spring, goodfoul, dread 101, dussander, balaclava, gnu, lvmen, suffer, amity, sunshine … it would be a very long list
If I should speak about our city (Ceske Budejovice) there are: we (dezinfekce), better way, 1982, diskriminace and tbc. It is different city to city - in my opinion the best scenes are in Prague, Northern Bohemia, Hradec Kralove, Strakonice but they’re quite isolated from the rest of bands…
People in the Czech Republic usually listen mainly to US bands, but they mostly support Czech (especially local) bands. Average amount of people on shows is from 40 to 50 – I think it’s not so bad.

<<<fla-ska>>>: loads of good bands, not enough space to run concerts

<<<karel>>>: I think the Czech scene got much better recently (I mean punk and HC). There are some people who try to do a lot for it – to organize concerts, to produce records of the bands etc. I’m glad I know some of them and I try to support them. There are plenty of bands here from the well-known it’s for example Plexis, Visaci Zamek, E!E, Insania, Našrot,  Zeměžluč, NVÚ then for instance Lvmen, Thema 11, Ravelin 7, 
Kevorkian, Delusion, Sunshine, Fastfood... I could cover the sheet of paper

Do you give much of your time to listening to any bands which are out of the Czech Republic or the obvious like the USA?

<<<karel>>>: I don’t have much time for it lately, but when I do, I listen to any band I like and I absolutely don’t care where they’re from or whether it’s metal, punk HC, jazz, ska, industrial or reggae. I don’t know anything about  listening-to-music situation in the USA, but  if it is true that US kids listen only to US bands, I think
they’re not normal and they’re missing out a lot of very first-rate music-it’s their problem.

<<<maxeek>>>: I usually listen to music in my walkman, but when I want to listen to music properly I close the doors of my room and button up my gramophone and it’s not so often. I listen to Czech bands as well as 
foreign bands.

<<<fla-ska>>>: I listen to music nearly whole day, I definitely don’t confine myself to Czech bands or one and only genre.

Is there a strong feeling of solidarity between bands in your country (and Slovakia maybe??)?

<<<maxeek>>>: …don’t know if I can say strong but if I realize how small Czech Republic is and how many opportunities to play for people is here, despite of fact you play such marginal genre like punk or hardcore …I think here must be something like that.
Contacts with Slovak bands are relatively frequent lots of distros have Slovak releases respectively lots of Slovaks distribute Czech music. We  (band) are in a contact with Illegality – punk band from Topolcany – we played several shows with them and it was always cool.

<<<fla-ska>>>: I’d say it really wouldn’t work without solidarity among bands

<<<karel>>>: It depends. In my experience I get on and communicate better with the bands from further towns or from Slovakia, than with the bands from our town.

Are you guys then politically engaged in any way, and if yes, what do you think about the current situation from where you come from? 

<<<fla-ska>>> & <<<karel>>>: I’m not…

<<<maxeek>>>: … If I think it is a good thing I help (benefit concert, petition, demonstration) but I haven’t got my own political activities in this way. I’m keen mainly on ecological topics because it is my profession.
Current political situation in the Czech Republic…it is maybe about groundless but enormous hopes 
connected with EU (or access to EU)… I think the majority of people even don’t care about democracy or such strange things like ideas. They simply want to have the same living standard as in Germany – that’s all… 

We have already discussed how you guys see the future for the band but what of the future more generally (what with George Bush heading the States, Sharon in Israel...)? If your view is negative, 
by what means do you think we can change this...? Music helps?

<<<maxeek>>>: The politics is something like fun affair for puppets but I really don’t think it will change until  the moment when the ordinary people (including myself) will be able to realize and undertake their own responsibility.  Music helps as an independent source of information and connection among people with  similar opinion.

<<<fla-ska>>>: Who can’t take advice, can’t be helped. (an old Czech proverb)

We have an international promo project starting where we get bands from different countries, or continents together and get them to promote each other... What do you think about this?

<<<fla-ska>>>: That’s really great, all over the world there are good bands I’d love to hear.

<<<maxeek>>>: first off I’m convinced that it is needed…second off I think it must be an interesting job – and I’m really curious 

<<<karel>>>: It’s definitely a very good thing and I hope you’ll do well. This support among bands is very important otherwise none of the not-so-known bands would get anywhere, if they don’t have good contacts or enough money and they’ll stay only in home scene forever.

What type of bands, and from where would you promote?

<<<karel>>>: I listen to many styles but surely it would be bands like punk, HC, ska, crossover and similar. Personally I don’t care where they’re from, I don’t prefer any countries, but the problem is here again-where to take money for bands from America?

<<<maxeek>>>: I think karel has already said it…I got the same opinion…

<<<fla-ska>>>: I’ll support good music from anywhere.


____________________________________________________________________________

Tenhle rozhovor byl původně pro Lukáše V.  (R.I.P.) z Upstream distra...(léto/podzim 2001)
____________________________________________________________________________
Na začátku napište složení kapely, obsazení, věky, zaměstnání/školy, koníčky členů, stručnou historii, diskografii a takový to kolem…

kapela
maxeek: basa, zpěv
karel (pufffy): kytara, zpěv
fla-ska: bicí

<<<karel>>> je mi 23 let. Mám teď krásný zaměstnání – nedělám nic. Můj koníček je hudba, válení a pivko.
<<<maxeek>>> mě je 26, dělám na Ústavu ekologie krajiny, koníčky; muzika, internet, knížky a komixy, pivo, bicykl 
<<<fla-ska>>> je mu 24, je děsně línej odpovídat v interview (skončilo to tak že karel a maxeek byli jmenováni do funkce jeho mluvčích), dělá webový stránky, podle našeho odhadu má asi tyhle koníčky (za pořadí  důležitosti se neručí): muzika, počítače, ganja, pivko.

Úplně prapůvodní dezinfekce vznikla někdy na podzim roku 1991 - byla to spíš sranda, nikdo z nás nečekal, že někdy budeme hrát mimo zkušebnu, od roku 1993 s dezinfekcí začal hrát karel, fla-ska od roku 1995. V roce 1996 jsme vydali 14 písňový demo “někdo jinej” , v roce 1998 split živák z koncertu  na 007 (s PBJP a Better Way), v roce 1999 demo “1650secs” na PH records, v roce 2001 vyšel živák ze křtu “1650 secs” na kompilaci Hlasy z podzemí IV., kterou vydala ACV (Aktivita Cabaret Voltaire), song “hajzl” je na kompilaci k jarnímu 
vydání polskýho časáku Arle-zine. Teď dotáčíme tři věci na split EP s Línýma Sviněma z Vodňan, vyjde na Pohoda records. 

Jak to, že jsem ještě nečetl žádnej rozhovor s váma? to jste jich dělali tak málo (dělali jste vůbec nějakej?)…a nejste zrovna neznámá kapela….
<<<karel>>>jo, nějaký rozhovory jsme už dělali, ale myslím, že vyšel jenom jeden, nebo dva, nevím proč…asi zas tak známí nejsme (haha)…
<<<maxeek>>>…mám za to, že poprvý to bylo do nějakýho novýho zinu snad z Brna – jmenoval se Zeď. 
Druhý interview vyšlo teď na jaře v anglickým zinu Soundsmag. Ale největší sranda byla, když jsme dělali rozhovory v Polsku – my jsme se tvářili, že rozumíme polštině a oni, že rozumí naší angličtině. Možná, že je dobře, že žádnej z těch rozhovorů nevyšel…ve Wroclavi s náma rozmlouval jeden týpek, kterej naše asi čvrthodinový snažení o to vysvětlit mu, že sice nejsme SXE, ale, že SXE nám vcelku nevadí rozhodl zkrátit na údernou větu SXE fuck off!!!

Proč odešel Tomáš? byl to vůbec punkáč? (haha)
<<<karel>>> Tomáš odešel sám, ze svýho rozhodnutí, už ho to nebavilo, a punkáč to teda opravdu nebyl. Nezlobíme se na něj, akorát je škoda těch ztracenejch hodin při učení písniček.
<<<maxeek>>> …tak nějak to asi bude, měl svoji práci a měl čas jen jednou za 14 dní, sám poznal, že už to není únosný…

Co poslucháte? jaký kapely vás nejvíc ovlivnily?
<<<maxeek>>> Momentálně poslouchám hodně Refused,  At the Drive In, Separation, starší SOIA a 
Madness, úplně mimo mísu (punk, hc, ska) zrovna teď poslouchám Atari Teenage Riot a nový Mouse on Mars. Kapely, který mě ovlivnily? Ze začátku určitě Šanov, Dead Kennedys, S.O.D., pak Michael’s Uncle, SOIA, Insania, NoMeansNo, Voivod plus moc a moc dalších….vím, že je to pěknej mix, ale mně to nevadí…
<<<karel>>> já poslouchám skoro všechno od reggae až po grind core. Mě ovlivnili nejvíc kapely jako Voivod, Sick Of It All, Entombed, NoMeansNo, So Much Hate, Entombed, DK, P.S., Ale dřív i Visací Zámek, šanov i E!E, ale to už je fuckt hodně dlouho. Málem bych zapomněl na Insanii – tu mám moc rád. Pak ještě Ratos de Porao a Suicidal Tendencies ty mě ovlivnili docela hodně. Určitě bych tady moh jmenovat ještě tunu kapel, ale to snad není zapotřebí

A co NoMeansNo? Hrajete od nich cover…
<<<karel>>>NoMeansNo jsou mistři a jejich muzika je výborná. Jak by se asi tvářili, kdyby zjistili a slyšeli jak 
je przníme.
<<<maxeek>>>První co jsem od NoMeansNo slyšel byla deska „Sex mad“ a to pro mě tenkrát byla strašná švestka do palice (bylo mi tak 16 možná 17), protože jsem neznal nic jinýho než “punkovou klasiku”.  Od tý 
doby co jsem zjistil co maj společnýho NomeansNo, Dayglow Abortion, D.O.A. a Voivod tak na Kanaďany nedám dopustit…

Máte rádi Illegality? (ptám se proto, že se taky v tomhle zinu objeví)
<<<karel>>> Illegality, ty neznám. Ne, dělám si srandu, to víš, že je mám rád. Hráli, jsme s nima v Budějcích, v Polsku a Topolčanech, kam nás pozvali. Moc dobře si s nima rozumíme, jsou stejný jako my, taky maj moc 
rádi posezení v hospodě, už se těším, až se s nima zase potkáme.
<<<maxeek>>> …s Illegality si prostě výborně rozumíme, tady to není žádný předstírání „unity“ se skřípáním zubů, mezi náma to prostě takhle funguje samo od sebe…

Kazetu 1650secs prodáváte za DIY cenu 50 Kč, ale zároveň tam máte copyright . proč?
<<<karel>>> teď jsem se na tu kazetu díval a žádnej copyright jsem tam nenašel a ani o něm nevím. Jestli si spíš  nemyslel tu starší nahrávku „někdo jinej“, tam na kazetách copyright byl, protože jsme to nahrávali u takovýho blbouna (možná, že od něj něco budeš znát – říká ti něco TVreklama – „malý hošík černovlasý“?) ten už si asi jinak než bez copyrightu kazetu představit neumí, ale já osobně jsem ty céčka seškrabával. Možná mi to na nějaký kazetě uniklo…
<<<maxeek>>> … na tom split EP bude  copyright přímo na vinylu a po celý jeho ploše, aby měl Karel co seškrabávat. Naši fandové tak konečně dostanou něco zajímavýho k poslouchání…jinak dezinfekci si může každej nahrát céčko necéčko, já budu jedině rád… 

Máte dost originální (a výborný) texty. Proč nezpíváte něco jako „stop válkám, nejezte maso….“. Klišé?
<<<maxeek>>>…děkuju za uznání… Podobný texty  prostě neumím dělat, krom toho je hodně z nich na můj vkus přeplněno frázema, takže to klišé částečně sedí. Někdo kdysi v nějaký recenzi napsal, že moje texty jsou osobní - asi měl pravdu – od tý doby se se mnou ta škatulka táhne už dobře dva tři roky. Je to celý o tom, že 
mě ani tak nezajímá to co hlásáš, ale jakej jsi. Jinak řečeno a chápáno to že někdo je (nebo o sobě tvrdí, že 
je) anarchista, punker, hardcoreista ještě automaticky neznamená, že ten samej někdo není pěknej hajzl. To je to o čem chci dělat texty, jak se lidi (včetně mě) schovávaj za různý nálepky, názory a fráze, aby se nezjistilo jaký vlastně doopravdy jsou…
<<<karel>>>to je spíš otázka na bráchu, ale logicky, proč zpívat to, co zpívaj skoro všichni.

Zdá se mi, že máte čím dál víc textů v angličtině. Není to škoda?
<<<maxeek>>> v angličtině máme 3 songy „don’t try to start my hate (I don’t trust you)” , „ I don’t need” a „love song (cry)“, což mi nepřipadá jako nějak přehnaný číslo. Angličtina se samozřejmě daleko snáz přizpůsobuje muzice, ale jestli máš strach, že budou už jenom samý anglický texty, tak to můžeš klidně spát, pár jich asi přibude, ale většinu textů chci psát v češtině, abych je moh napsat úplně přesně o tom o čem chci – v 
angličtině takovou jistotu a slovní zásobu nemám. Ale chci si to prostě zkusit…to je celý
<<<karel>>>…mně to tak nepřipadá, zatím máme v angličtině pár textů…

Vím, že posloucháte taky ska. Nemyslíte, že se z toho teďka stává dost trend? (časáky jako Rock& Pop jsou toho plný, Chancers vyšli v přílohovým CD romu časopisu internet, spousta punkových kapel, co to nikdy dřív neslyšely se to teď snaží vmíchávat do svý hudby…)
<<<karel>>>Jo, to máš pravdu, stal se z toho do jistý míry trend, le s tím my asi nic neuděláme. Určitě kvůli tomu nepřestanu ska poslouchat, ono se to časem překabátí na jinej styl stejně jako byl předtím v kurzu 
disbeat, crust a grind
<<<maxeek>>>ska - jo je z něho trend, ale jak říkal brácha, ono to přejde. Pár takovejch vln už bylo (třeba Biohazard a jejich styl muziky, nebo RATM). Je otázka, jestli jsou horší Chancers v CD romu Internet nebo Shelter v Esu na Nově .

Co se stalo tenkrát v tom Mondu? (moc toho o tom nevím, v tý době jsem ještě asi jezdil na sk8 a poslouchal jenom NOFX a S.O.I.A. cheche)
<<<karel>>>Mondo – to byl takovej větší hnusnej podrázek, ale nejpověřenější osoba k vyložení týhle problematiky je bratr
<<<maxeek>>> To chce trochu obšírnější vysvětlení. Starý Mondo na Rudolfovský začalo bejt po strašný době, kdy nebylo kam chodit, a kde se potkávat,  to místo, kde to najednou všechno šlo, ve finále dokonce bylo možný dělat i bigbít. Pak se mělo Mondo z finančních důvodů stěhovat na Pražskou a stalo se prostě to, že jsem od „kámoše“ dostal nabídku dělat to, co mě baví (pořádat koncerty) a mít z toho podíl na zisku, pokud do toho budu investovat, takže jsem si půjčil a dal peníze „kámošovi“ samozřejmě bez potvrzení - na „dobrý slovo“.Ještě jsem lámal kámoše, aby mu pomohli, nakonec nás vlastně dostal z tý hospody všechny, někoho dřív, někoho pozdějc.  Dřel jsem tam jak kretén přes půl roku a nakonec jsem přišel o peníze i o iluze. Vůbec jsem nečekal, že někdo komu pomůžeš by moh bejt taková svině. Takže si tady dovolim jeden  VERY SPECIAL MEGAFUCK TO MR. JARDA B. on si ho totiž plně zaslouží. Dál se o tom už nechci bavit, ten hajzl
za to nestojí.

Myslíte si, že se do Budějc ještě někdy ten hardcore nějak vrátí, že zase přijde doba, kdy tu budou koncerty aspoň jednou za měsíc? Čím je způsobenej ten nynější stav? Málo potencionálních návštěvníků koncertů, rezignace lidí, co se dřív o tyhle věci nějak snažili…?
<<<karel>>>Už aby to bylo. Ale to by se muselo stát takovejch věcí – neni tady žádnej klub, lidi co byli v tomhle ohledu aktivní už to taky tolik nebere ani o to už nemaj snahu (neni se čemu divit  „pro dobrotu na žebrotu“ tady platí snad víc než jinde, to bys měl ostatně vědět). HC tady prostě nemá žádný zázemí. Jediná punk/HC bašta
v ČB je hospoda na Cubě (Saxon). Za to Ságovi určitě dík, ale na pořádání koncertů to zatim neni. Kdyby to v ČB fungovalo jako ve Strakonicích, spolupráce kapel, klub - paráda…
<<<maxeek>>> vcelku s bráchou souhlasím, Budějce mi připadaj jako začarovaný město. Je to asi nějak takhle...nikdo ti nepomůže, ale až poprvý otevřeš přijdou úplně všichni, aby ti řekli cos udělal špatně… 

Kdo z kapely je vegetarián (já to samozřejmě vim) A proč jo/ne? 
Je špatné věznění zvířat nebo už samotné zabití (Já osobně si myslím, ža bych možná byl i 
schopen zvíře zabít při lovu, přijde mi to přirozené, lovená zvířata nejím spíš z důvodů 
ekologických – plundrování moří při lovu ryb etc. – lidí je prostě tolik, že by je Země všechny 
masem neuživila…)
<<<karel>>>když si někdo pořídí malý sele, rok ho krmí, dává si s ním piplačku a pak má žaludek ho zapíchnout, tak je to jeho věc. Já bych asi po roce „soužití“ s tím zvířetem nemoh. Něco jinýho je koupit si kus flákoty v supermarketu, Opakem je situace, kdy musíš zvíře zabít z důvodu vlastního přežití, ale vzhledem k tomu, že nejsme na Sibiři, tak sem tak situace moc nesedí.
<<<maxeek>>>Já bych obě ty otázky spojil dost spolu souvisí. Podle mýho názoru nemám právo jíst maso, když nejsem schopnej zabít, krom toho kdo mi dal právo zabít něco tzv. „nižšího“ než jsem já sám. Stačí pokusit se vžít do kůže jatečního zvířete a hned víš proč jsem vegetarián. Něco jinýho je, že nikdo nemůže chtít po Eskymákovi, aby byl vegetarián. Lov mi v našich podmínkách připadá spíš jako zábava než jako způsob 
obživy a zabíjení pro zábavu mi nepřipadá normální. Čemu říkáš věznění zvířat ? - záleží na tom co tim myslíš, jestli je to zvíře natolik ochočený, že vypuštění do volný přírody, znamená to, že nepřežije do druhýho dne, nebo jestli jde o velkochov, kde se zvíře nemůže normálně hejbat… myslím, že všechno záleží na situaci

Co si myslíte o anarchismu? Je podle vás možný život ve svobodné společnosti? Jsou lidé egoisty už od narození, nebo je k tomu formuje tlak dravého neoliberálního systému? Lze kapitalismus nějak „reformovat“, aby se stal ekologicky udržitelným a ne příliš vykořisťujícím?
<<<maxeek>>> …asi mi nezbude než zopakovat to, co jsem nedávno psal pro jeden slovenskej zin. Kapitalismus mi připadá jako nedokonalej systém pro nedokonalý lidi a anarchismus jako dokonalej systém pro dokonalý lidi. Ten první funguje, protože od počátku počítá s lidskejma slabostma, dokonce bych řek’, že 
je na nich závislej. Ten druhej může fungovat jenom s dokonalýma lidma a v tom je ta potíž. Je to podle mě víc o změně sebe sama, větší toleranci atd. než o politický změně. nechci anarchismus nijak zavrhovat, myslím že 
na malý lokální úrovni (squat, komuna) to může fungovat, ale nedovedu si představit jeho fungování 
celosvětově. Spíš bych to viděl na spoustu komunit různýho názorovýho zaměření, který se navzájem respektujou.
Myslím, že jsou lidi do určitý míry sobecký už od narození, připadá mi to jako takový pokračování pudu sebezáchovy a tlak „dravýho neoliberálního systému“ (kristepane kam na ty kecy chodíš? nemáš náhodou VUML?) tomu jenom pomůže (ale určitě není jedinou příčinou) aby se to rozvinulo v plný parádě. Jsou lidi, 
který tvrdí, že to tak má bejt protože je to podobný uspořádání přírody – zákon silnějšího, já si na druhou stranu myslím, že zbavovat se etickejch norem není dobrej nápad už kvůli tomu, že nás drží aspoň trochu pohromadě (myslím všechny lidi) a zároveň chrání jednoho před druhým. 
Reforma kapitalismu zní sice zajímavě, na první pohled to vypadá, že se dokonce něco děje (začleňování principů trvalý udržitelnosti), ale většinou podle mne jde jen o takový stínový divadlo pro uklidnění veřejnýho mínění. Na druhý straně veřejnost asi o žádnou reformu nestojí, v Čechách se chtěji mít (životní standard) jako 
v Německu, v Mexiku jako v USA, a vždycky se najde někdo, kdo je pod tebou a můžeš ho ždímat…a když to není vidět tak je vlastně všechno v pořádku. Stejně je to zase o tom, že všichni čekáme až někdo udělá něco, co nás zachrání, bez toho, abychom se sami museli pohnout…
<<<karel>>> já o takovejch otázkách neumím moc mluvit, natož psát…

Co různá náboženství vadí vám v HC?
<<<maxeek>>> ne…pokud nejde jen o nějakej obchodní trik 
<<<karel>>>Náboženství v HC? ja znám akorát krišnovce, třeba Kashmir 9:41 nebo starý Shelter. S křesťanstvím v HC jksem se třeba ještě nesetkal. Ale jinak mi to nevadí, ať si vyznávaj třeba woo-doo

Co chystáte v nejbližší době nějaký desky, turné…
<<<maxeek + karel>>> teď bude pár koncertů vesměs po jižních Čechách, potom chceme pořádně zkoušet nový věci. O splitku už jsme psali mělo by vyjít do konce roku, pár starších věcí by se mělo objevit na různejch kompilacích, Fla-ska začíná dělat flashovou webstránku to je asi tak všechno… 

Vydáváte teď novej split sedmipalec s Línýma Sviněma. Proč proboha zrovna s takovou kapelou?
<<<maxeek>>>  s takovou jakou kapelou ? tam  asi chybí nějaký nelichotivý přídavný jméno …původně jsme plánovali split s nějakou opravdovou legendou, takže jsme chtěli Budvarku, ale předběhli nás Better Way další v úvahu byla Skalačka ale tu si šetříme na splitko s TBC. Takže z legend nám nevyšlo nic. Pak přišla
nabídka z Vodňan – nakonec hlavním důvodem proč se chystáme vydat split právě s Línýma Sviněma je dokázat, že jsme línější, než samotný Líný Svině. 
<<<karel>>> …proč ne?. Já proti L.N. nic nemám. Naopak jsou to lidi, který pro HC/punk scénu dělaj maximum. Určitě víš, že jejich bubeník má RC Pohoda ve Vodňanech, a to je kromě Strakonic snad jediná bašta týhle muziky v Jižních Čechách. Co se týče stylu jejich muziky, je určitě jinde než ten náš, ale to není vůbec na škodu. Navíc Michal (bubeník L.N.) je schopnej všechno zařídit počínaje obalem, přes lisování až po propagaci, a to ti hned tak někdo nenabídne. 

Z vašich textů čiší deprese a beznaděj. Jste takový misantropové a negativisti i ve skutečnosti
(když vás potkávám v pátek na Kubě, tak mi připadáte většinou celkem veselí haha) nebo věříte v nějakou záchranu lidstva/planety?
<<<karel>>> Já opravdu moc negativista nejsem (no, občas vlastně jo), ale nejde zavřít se doma a bejt permanentně temnej. Já se moc rád bavím, a tak se chodím bavit…
 <<<maxeek>>> já fuckt nevím, proč by lidi měli vypadat černobíle jak postavy z komixu (buď bejt celej život nasranej, nebo celej život v pohodě), každej má chvíle kdy je veselej, chvíle kdy je cynickej až na půdu – mě to připadá normální…takže jsem ná častečnej úvazek misantrop, negativista i veselej týpek u piva a věřím v záchranu lidstva i planety, protože si prostě jejich neexistenci nedovedu představit… 

Každej z vás třech se dá považovat za punk veterána. Už si v tom jedete nějakejch těch
deset let. Co myslíte, že budete dělat za dalších deset?
<<<maxeek>>> …to jako, že se mi budou služebně mladší punx skládat na důchod? …to beru. Myslíš, že mě budou brát někdy na besedy do škol?…. K tomu co bude za deset let ti řeknu jenom to, že určitě bude srpen 2011
<<<karel>>>…žádnej punk veterán nejsem (nebo se za něj určitě nepovažuju) Za dalších deset let? To teda vůbec netuším. Jestli to půjde tak bych rád iv budoucnu hrál dál, klidně i dvacet let

Kultura - čtete fanziny, knihy, čučíte na nějaký filmy?
<<<maxeek>>> fanziny čtu, když se mi dostanou do ruky, ale moc je nesbírám, kupuju je jen vyjímečně. 
Většinu informací tohohle druhu získávám z internetu. Knížky - mám pár oblíbenejch autorů Michal Ajvaz, Milorad Pavic, Jorge Luis Borges, J.R.R. Tolkien, Egon Bondy, G.Orwell, J. Clavell, F. Herbert, I.Asimov bylo by toho moc…Filmy? nejradši mám český černobílý filmy ze šedesátejch let asi úplně nejradši Markétu Lazarovou od Vláčila, ze zahraničních filmů je to taková všehochuť filmáče na ČT2 a toho, co zrovna dávaj v kině. Třeba Klub rváčů se mi moc líbil ale ta knížka od Palahniuka byla lepší…
<<<karel>>> …fanziny občas čtu, teda když za to stojí. Knížky ani moc ne, no a filmy – TV skoro nesleduju. Radši jdu do kina na něco pořádnýho nebo si to půjčím na videu.

Všiml jsem si přeškrtnutýho aliena na vašich kytarách. Co máte proti návštěvníkům z vesmíru?
 <<<maxeek>>> nic. škrtnutý ufony nám tam nalepily kluci z Ingrowing, když jsme s nima někde hráli…proti návštěvníkům z vesmíru nic nemám, zatím jsem žádnýho nepotkal, až ho potkám tak ti to napíšu… a pro jistotu sundám tu nálepku
<<<karel>>>jo, toho aliena mám na starý kytaře. Vůbec nic proti mimozemšťanům nemám, spíš naopak – docela rád bych nějakýho viděl (kdyby mě ovšem nechtěl sejmout). Tu samolepku mi nalepil bubeník z Ingrowing ve Chvalešovicích, to už je tak 4 roky. 

Je pravda, že váš svalnatý jmenovec z televize Martin je váš třetí bratr?
<<<karel>>> no jasně, akorát že ne bratr, ale strejda. On se za nás hrozně stydí a nehlásí se k nám . On nikdy nebyl na punk a HC udělanej…
<<<maxeek>>> ….protože Martin je blbě naklonovanej … proto si o svý minulosti pamatuje pouze to, že vylezl z bazénu… má za úkol brzdit naši stoupající popularitu (zatím neznáme pozadí celýho spiknutí, ale nejspíš jsou za tím nějaký velký nahrávací společnosti… )

Poslední slovo?
<<<maxeek>>> cada vez hasta el dedo chico…
<<<karel>>> howgh!