____________________________________________________________________________

Pro MYA (březen/ duben 2004)
____________________________________________________________________________
 

Máte za sebou dvě alba, nějaký ten sedmipalec, takže co plánujete dále, kdy  od vás uvidíme nějaký nový počin?

<<<maxeek>>> no já nevim, jestli bych těm dvěma demáčům říkal alba - i když mě to samozřejmě potěšilo :0). Plánujeme nahrávání v Jámoru u Ondřeje Ježka na konci března, zatím je připraveno 10 věcí a snad stihneme i jedenáctou. To záleží na tom jak rychle bude otextovaná a to je právě to co já nikdy nemůžu dopředu zaručit... Zatím to vypadá, že nový CD vyjde na kámošovejch Pohoda records, možná za spolupráce dalších labelů, ale to zatím není jistý.  Pak jsme si říkali, že by možná nebylo špatný, nahrát některý ze starších věčí znovu a vydat to na nějakým splitku, ale to už si hodně vymejšlim.

...je pravda, že poslední počin i předchozí demo už jsme mockrát zúročili na různejch kompilacích, jak v Čechách, tak i třeba v Británii, USA nebo v Turecku – momentálně si píšu s chlapíkem z běloruský kapely Dissent77, chce s náma udělat rozhovor a budu mu posílat nějaký naše věci na kompilačky...takže už je určitě třeba přijít s novým kraválem.

<<<pufffy>>> já bych zrovna o albech taky moc nemluvil. Obojí vyšlo na kazetách, to druhý ještě na CD-R, ale toho CD jenom pár kousků. První kazeta nemá moc valnej zvuk a vydali jsme si jí vlastně sami. Pak jsme navázali spolupráci s Papagájem, kterej nám začal kazetu distribuovat a následně jsme se s nim domluvili na vydání další nahrávky 1650 secs. Ze sedmipalce  jsem já osobně měl velkou radost, i když je pravda, že při lisování ve fabrice nahrávce malinko ubrali na kvalitě zvuku. Na novou nahrávku se moc těším, hlavně na spolupráci s Ondřejem Ježkem, o kterým už skoro kolujou legendy. Kdy to přesně vyjde zatím ještě nevíme, ale snad by to mohlo bejt do léta. No uvidíme. Dál plánujeme už asi dva roky výrobu triček, no a zdá se, že snad konečně budou. Taky uvidíme. Jinak je samozřejmě naplánovaná spousta koncertů, ale to už vlastně neplánujeme my, ale lidi, který nás na akce zvou.

 

Zřejmě otázka na Maxeeka, moc se mi líbí vaše texty. Kde čerpáš inspiraci při tvorbě textů, co tě ovlivňuje?

<<<maxeek>>> děkuju...je to jednoduchý je to o tom, co mně momentálně štve...ale takhle jednoduše se z toho asi nevyvlíknu... Pokouším se nechávat stranou “dobrovolně povinný“ hardcorepunkový témata – z většiny textů podobnýho ražení mi většinou vychází, že punx a HC’s mají vždycky pravdu od revolucí a nespravedlivejch válek všeho druhu až po ideální způsob pití piva - takoví udergroundový Vševědi a Supermani. Já nikoho nechci tlačit do nějaký pózy „ideálního hardcoristy, punkera, radikála“. Podle mne se ve spousta lidí kolem punku a hardcore zbytěčně chová jako stádo, přesně to stádo, kterým tolik pohrdaj. Bezmyšlenkovitě následujou první líbivou pózu, která se jim naskytne – teda pokud vypadá dost punkově, radikálně atd. Většina z nich to asi stejně nemyslí vážně a v momentě, kdy se radical lifestyle stane přítěží, přijdou nutný kompromisy a pozvolnej ústup z pozic. Pokouším se trefovat přesně do tohohle terče a snad i přimět někoho,  aby přestal uvažovat stylem – „co by teď udělal ten správnej drsnej punk a radikál“..., vykašlat se na všechny šablony a začít používat vlastní hlavu. Podle mne se za pochyby nemusí nikdo stydět, stydět by se měl za strach z přemejšlení.  Jestli se mi zrovna tohle daří nebo ne to musí posoudit ostatní.  Já je chci zahnat do kouta a zeptat se: „Hele, ukaž co máš pod tim punkovým makeupem?“ – vím, že to není pěkný, ale co byste taky ode mne čekali.

No a kde beru inspiraci? – už jsem to jednou napsal do jednoho rozhovoru a líp to asi už dohromady nedám – ten hajzl a parchant, na kterýho řvu z pódia a kterýho se snažim zahnat do kouta jsem já osobně...

 

Máš pocit, že dnešní hardcore nebo punk scéna je o určování trendů a těch pravých image? Všechno příchází v jakýchsi vlnách, takové to jednorázové nadšení pro jednu danou  věc a pak zase jinam…

<<<maxeek>>> ...myslíš jako kopie z kopie kopie? – jo občas ten pocit mám, možná těm lidem a kapelám křivdím, ale stejně si rejpnu. Každopádně pokud se někdo bude cejtit dotčenej, mně to vadit nebude, protože jsem se trefil. V současný době mi připadá, že kapela která se líbí (rozuměj má úspěch) je okamžitě následovaná dalšíma stovkama kapel, který potom donekonečna omílaj její vyzkoušený riffy a image. Co je smutný je fakt (nebo spíš fuckt), že valná většina fans to vyžaduje – každej chce vypadat jak z videoklipu. Opravdu si netroufám odhadnout jak by třeba dneska dopadli Michael’s Uncle s The End of the Dark Psychedelia, ale jejich muzika je a pořád zůstane jejich. Na druhý straně jsem už viděl a slyšel pár kopií Biohazard, Pro-Pain, NUFAN, US Bombs a podobnejch “velkejch” kapel, který vůbec nebyly špatný, ale nahrávku bych si asi nekoupil.  Je to prostě volba tý který kapely jakým způsobem ji baví hrát. Pro mně osobně je důležitý, aby naše muzika bavila především nás samotný, jestli se to bude líbit lidem je vedlejší. …Taky by mě zajímalo, čí kopie jsme my :O)

...s těma vlnama popularity a trendů máš nejspíš pravdu – ale “rychlokvašný kapely” většinou skončej hned při prvním znatelnějším odlivu fanoušků, kterej se časově kupodivu shoduje s příchodem další podobný vlny. No, a pak jsou tu ty, co zůstanou a vydrží a ty bych asi začal brát vážně. Bylo by hezký najít moment, kdy kapely jěště neztrácí vlastní xicht a hranici mezi popularitou a podbízením se, ale tyhle nekonečný (a hlavně podle mně neřešitelný) spory asi přenechám někomu, koho to bude bavit víc – já už popsal skoro půl stránky a nerad bych se začal počítat mezi grafomany.

 

<<<pufffy>>> Na těch vlnách určitě něco bude. Před nedávným časem to bylo třeba Ska. Každej to poslouchal, každej druhej to chtěl hrát nebo hrál. Teď už to zas trochu vyčpělo, ale je tady zase jiná nová vlna a budou další a další. Je jasný, že se najde spousta lidí, který se na jedný vlně svezou, a když to odezní, tak se absolutně bez problémů přeorientujou na tu novou. Ale tak to vždycky bylo a asi bude. Na druhou stranu se najde asi málokterá kapela, která si udrží svůj xicht nepozměněnej po celou dobu svojí existence, aniž by se nechala ovlivnit tím co je v tom jejich žánru zrovna v kurzu. To prostě podle mýho názoru nejde. Dneska mám pocit, že ať vymyslíš jakoukoliv věc, tak se vždycky najde někdo, kdo řekne – ty vole ty hrajou jako tamta kapela, nebo to už jsem někde slyšel. S tím prostě nikdo nic nenadělá, jelikož v týhle muzice se už asi nic světoborně novýho vymyslet nedá.

S tou image je to zase dvojsečný. Na jednu stranu znám spoustu lidí, který jeden měsíc sjížděj jednu škatulku se vším všudy co k tomu patří (oblečení atd.) a za další měsíc je můžeš vidět někde úplně jinde, kde bys je nikdy nečekal. A na druhou stranu zase znám jinou spoustu lidí, který si jedou ten svuj chlíveček už pěkně dlouho a kašlou na všechny trendy, který kolem nich probíhaj.

 

Těžko však najdeš univerzální návod, jak si zachovat svou tvář a zároveň tu svou muziku dostat k vice lidem.  Můžeš kopírovat, tlačit se na major labely, cokoliv, netkví třeba jádro pudla v tom, že spousta kapel zpívá o něčem a pak jinak jedná? Znám hodně spustu spolků, který opěvujou "kill your rockstar" a pak pouštěj klipy na MTV, jenom jako příklad...

<<<maxeek>>> … docela často se stane, že „kill your rockstar“ je přesně ten vzorec, kterej by je měl k tý rockstar vynést - negativní reklama  pořád zůstává reklamou a svět je plnej fungujících paradoxů. Pokud je text jen nutná vata vyšperkovaná důležitejma klíčovejma slovama a frázema, který zaručej kladnou odezvu, tak prostě doplňuje muziku jen jako další nástroj a jinou funkci zřejmě nemá. Uvažovat v takovejch případech o smyslu  nebo dokonce o tom, jestli se ty lidi podle svejch textů skutečně chovaj, asi nemá cenu. Zajímavý je, že na jejich obhajobu stačí překvapivě málo - jedno zaklínadlo – lidi to přece takhle chtějí. A to je bohužel dost často pravda. Nevěřit vlastním textům je jedna věc, ale ne druhou stranu jsem spoustě militantních kapel vděčnej, že zůstávaj militantní jenom v textech... Já si prostě myslím, a nejen v tomhle případě, že neexistujou jednoznačný odpovědi, ale jenom spousta dalších upřesňujících otázek, a ty jsou možná úplně nejdůležitější.

...a pak taky chovám v srdci tajnou naději, že po vzniku stanice DIYMTV budeme mít jeden z prvních live vstupů. :o)

<<<pufffy>>> Podle mě heslo „kill your rockstar“ ze sebe vypouštěj stejně jenom kapely, který se těma rockstars chtěji stát a dělaj si tim přesně tu super reklamu, která u mladejch náctiletejch „rebelů“ zabírá. Rozhodně ty kapely nechci odsuzovat – je to jenom a jenom jejich věc, ať lezou do kterýho zadku potřebujou. Myslim, že tohle nás v český HC-punk scéně tolik tížit nemusí. Jedině, že by opravdu vznikla nějaká ta DIYMTV, jak psal brácha. :-)

 

Když už jsme narazili na tu d.i.y. věc, je nějaká kapela, která by pro vás znamenal něci jako příklad tohohle přístupu a proč právě oni?

<<<maxeek>>> tak určitě stokrát zmiňovaný Dead Kennedys, nebo spíš Biafra a Alternative Tentacles – na začátku to pro mne byl „jenom“ bigbit, po určitým čase jsem zjistil, kolik jinejch aktivit se do toho dál namotává,  spoustu důležitejch souvislostí o kterejch jsem do tý doby třeba ani neměl ponětí. By the way myslím, že rozhovor s Biafrou z jeho český návštěvy je k dispozici někde na internetu – vřele doporučuju – rozebíral to přesně z pozice, která je mi blízká. Žádnej pan Dokonalej, ale člověk, kterej chce něco dělat a hledá způsob jak. Pokud bych měl mluvit o situaci u nás tak v mým případě nejsou spojený s tím prvním setkáním s DIY kapely, ale spíš neziskovky jako (v tý době nebývale radikální) DUHA nebo Svoboda zvířat. Pak taky hodně lidí kolem velice krátce fungujícího (asi půl roku v roce 1993) českobudějovickýho klubu Gerbera – tam se ukázalo, že se dá skutečně „něco“ dělat a ne jen dokola kecat nesmysly co by, kdyby... No a v současný době jsou v blízkým okolí dvě noblesně fungující záležitosti Pohoda records & rockbar  ve Vodňanech a Samuel records a Paluba v Písku. Podle mne jako příklad DIY může posloužit většina českejch punk/HC labelů, zinů, dister, pořadatelů a samozřejmě taky kapel - díky nim se tady něco děje.

<<<pufffy>>> Když to vezmu kolem a kolem, tak je vlastně celá česká HC/PUNK scéna jeden velkej D.I.Y. Je fajn, že se ve scéně pořád najdou lidi, který to dělaj protože je to opravdu baví, pořádaj akce,vydávaj nahrávky a dělaj distra, občerstvení, infostánky.

 

A jakej je tvůj názor na ty spory ohledně Dead Kennedys a těch pomrdanejch práv na písničky? Myslím si, že se tohle i propíralo při koncertě reunionu DK bez Biafry v Praze...

<<<maxeek>>> ...abych byl upřímnej měl jsem takový cukání jít na ten pražskej koncert - nakonec jsem si řek’, že bez Biafry to stejně nebude ono – nějakej Brandon Cruz na to prostě nemá – nebudu si bořit iluze, který o nich mám... Jenom jsem si prolítnul Biafrovo vyjádření na stránkách Alternative Tentacles, takže jsem věděl, že jsou mezi bejvalýma DK a Jellem nějaký další třenice, ale tohle bylo moc. Když byl s Biafrou rozhovor v TV  nechtěl se ke zbytku svý bejvalý kapely vyjadřovat – proč taky, když se s tebou bejvalý spoluhráči soudí o vlastní písničky, tak asi opravdu není co dodat. Nevím, jestli všechny zmrtvýchvstání kapel mají na svědomí jenom peníze, ale tenhle reunion obrátil vzhůru nohama celou předchozí existenci DK jako politicky aktivní kapely – udělali z toho další bezzubej punkovej folklor – další vyšeptalou legendu pro časopisy.  ..stejně skalní fandové budou považovat za  jediný DK ty s Biafrou...

<<<pufffy>>> Když jsem se dozvěděl, že se DK dali zas dohromady, tak jsem zajásal,že je snad uvidím naživo,ale, že s nima už nebude Biafra jsem se dozvěděl až později. Bez něj už to nemůže bejt ta kapela, kterou DK byli. Lidi, co ten koncert viděli, říkali,že byl fakt dobrej, ale myslim si, že to bylo jenom o reunionu slavnýho jména a ne názorů. 

 

A když už jsme u těch nevládek, pohybuješ se v tomhle prostředí a máš čas nějakým způsobem podporovat nějakou takovouhle činnost? A když jo, tak jak?

<<<maxeek>>> ...no já pro ně relativně často pracuju... dělám překlady, někdy ankety a různý průzkumy včetně jejich zpracování...takže jsem v tomhle prostředí prakticky denně... Podle mne si nemá cenu neziskovky nějak idealizovat, ale na druhou stranu jsou jednou z mála cest jak něco skutečně změnit. Spoustu z původně dost radikálních neziskovek už stačily ochočit a zpacifikovat různý grantový agentury pomocí podmínek pro rozdělování peněz. I když dost možná, že ten ústup od toho úplně radikálního pohledu byl nutnej a prospěšněj a nezpůsobily ho jenom peníze. Pokud budu mluvit za sebe ...hned na začátku jsem si prodělal nutnou deziluzi – pochopil jsem, že jenom kecat o revoluci a ekologický krizi je nesrovnatelně snazší než přesvědčit někoho, aby třídil papír... snažim se na to nezapomenout.

Pokud pominu práci jako způsob podpory, tak jako kapela hrajeme relativně často na různejch benefitech, účastníme se různejch kompilací, který financujou aktivity všeho druhu od muziky až po Food not Bombs. Podle mne se vždycky najde způsob jak pomoct, pokud pomoct opravdu chci. Momentálně taky trochu pomáhám Patrikovi z nově vzniklý (nebo spíš znovuobnovený) budějovický Svobody zvířat. V plánu jsou zatím infostánky (na koncertech i mimo ně), vege-občerstvení na koncertech a seznam míst, kde je možný se v Budějovicích najíst, pokud jsi vegetarián.

<<<Pufffy>>  Já se angažuju jenom tim, že hraju ne těch zmiňovanejch benefitech a kompilacích. Mám bohužel časově dost náročnej  pracovní rozvrh.

 

Poslední otázka, jsi vegetarián nebo vegan? A jak se stavíš k jezení nejezení masa a masných výrobků?

<<<maxeek>>> ...jsem  vegetarián, už relativně dlouho - 12 let...pokud chceš přesnou škatulku tak lakto-ovo-vegetarián... maso nejím, protože mi vadí zabíjení zvířat a všechny odpornosti spojený s tímhle businessem.  Štve mě to, že lidi opravdu nechtěj vidět, co je s tím spojený. Podle mne je horší, když lidi kupujou v obchoďáku maso ve vaničce, než ty, který doma krmí čuníka, kterýho potom půlka rodiny obrečí. Ty první už s tím nevidí spojenou smrt, to je to, co je podle mne špatně. Takže k nejezení masa se stavím jednoznačně pozitivně. Ale nejsem nějakej bláznivej fanatik, kterej by chtěl udělat vegetariány i z Eskymáků. Pokud na to přijde řeč určitě si  rád s někým podebatuju nebo se třeba i pohádám (to spíš), případně pomůžu, pokud je to v mých silách. Na druhou stranu si myslím, že k propagaci vegetariánství spíš než hádání a strašení lidí, přispěje daleko víc osobní příklad - prostě ukázat, že to opravdu jde...